Aktualności

Jadwiżanki aktualnosci logo główna
założyciel
czytelnia
aktualności

Zaproszenia i aktualności:

Powrót...

Studium Katechumenalne - nabór
We wrześniu rusza nabór do dwuletniego studium katechumenalnego. Celem studium jest przygotowanie formatorów do towarzyszenia osobom nieochrzczonym, nie w pełni wtajemniczonym, lub przeżywającym kryzys wiary.

Osoby zainteresowane zachęcamy do pobrania plakatu lub folderu informacyjnego.

IX 2014
Kraków


Jadwiżanki Wawelskie Coraz mniej czasu
W dniach 24-28 lipca 2014 w Zawichoście k. Sandomierza odbędą się rekolekcje dla osób pragnących rozeznać swoje powołanie. Wspólne skupienie rozpocznie się o godz. 17 Eucharystią. Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy pragną odkryć drogę swojego powołania, czyli... tę jedną, jedyną, zamierzoną dla nas przez Boga drogę, na której (po latach ufnego wzrostu :-)) możemy być w pełni szczęśliwymi. Na zgłoszenia czekamy do 10. lipca.
Zajrzyj do ulotki lub napisz maila na adres: marzenawla@poczta.fm.

Dobre rozeznanie swojego powołania to sprawa bardzo ważna, bo to kwestia szczęścia lub bolesnego niepokoju, który może człowiekowi towarzyszyć przez całe życie. Warto tę sprawę z Bogiem i w Jego obecności, w zaufaniu do Niego i w szczerości swego serca rozstrzygnąć i dać się Bogu poprowadzić na... pastwiska WIELKIEGO NASYCENIA w małżeństwie, kapłaństwie lub w życiu konsekrowanym (w zakonie - czynnym lub kontemplacyjny, albo w innej formie życia konsekrowanego - w instytucie świeckim, w dziewictwie konsekrownym...).
Jedno jest pewne: Bóg pragnie, bardziej niż my sami, naszego szczęścia!

Spotkanie z Królową
Zapraszamy! Na spotkanie ze św. Jadwigą Królową - w ramach przygotowań przed ŚDM w Krakowie! Już jutro, o 15.00 na Wawelu.

24 VI 2014
Kraków, Wawel

Wieczory z bł. Michałem Giedroyciem
Błogosławiony Michał GiedroićWielki średniowieczny zakrystianin z kościoła św. Marka wychodzi z ukrycia i pragnie podzielić się hojnością swojego wstawiennictwa u Boga z wszystkimi.

Zapraszamy na Wieczory z bł. Michałem Giedroyciem. Najbliższe spotkanie już w niedzielę 22. czerwca w kościele św. Marka o godz. 17.00. Program spotkań:

•  4 maja (dzień wspomnienia bł. Michała) - konferencja .mp3
•  22 czerwca
•  28 września
•  16 listopada


W programie spotkania będzie konferencja na temat duchowości bł. Michała, Litania i półgodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Zapraszamy również na Msze św. o jego kanonizację w kościele św. Marka Ewangelisty w Krakowie

  • w każdy piątek o godz. 7:00 w kaplicy Giedroycianum
  • w drugi piątek miesiąca o godz. 12:30 (homilia przybliżająca tego błogosławionego, prośby i podziękowania)

niedziele, godz. 17:00
Kraków, kościół św. Marka

Św. Jadwiga służebnica Obecnego
Relikwiarz św. Jadwigi Królowej
Panie Jezu Chryste,
Ty przez Świętą Jadwigę Królową uczysz nas
patrzeć oczyma wiary
i czynić zgodnie z tym, co nam objawiasz.
Za jej wstawiennictwem
obdarzaj nas łaską swojej bliskości
i uległego przyjmowania Twojej woli.


Patrzeć oczyma wiary na życie własne, na życie rodzinne, na życie społeczne… Patrzeć oczyma wiary i czynić zgodnie z wymaganiami Ewangelii, to mieć pewność bliskości Boga, który przecież jest. Jezus zapewnił nas, że jest z nami aż do skończenia świata. Jest tu na ołtarzu w Najświętszym Sakramencie, ale też jest i działa w kapłanach, jest i mówi do nas w Piśmie świętym, jest obecny w swoich sakramentach. Jest też i działa w nas – w ludzie Bożym i w naszej historii. Często tej obecności nie umiemy dostrzec, nie potrafimy jej uszanować, ale Bóg jest i przeprowadza swoją wolę.

Dzisiaj chcę zwrócić uwagę na pewien znak św. Jadwigi, jakim jest jej pieczęć: to skrzyżowanie dwóch liter MM, w gotyckiej formie splecionych ze sobą. Taką plecionkę możemy też zobaczyć na tym drewnianym relikwiarzyku, jaki jest tu na ołtarzu.
Czytaj więcej...

6 VI 2014
Szczecin, Triduum Jadwigowe

Św. Jadwiga i wiara
św. Jadwiga w szczecińskiej katedrze Wiara jest czymś zwyczajnym w relacjach międzyludzkich. Jako dzieci wierzymy rodzicom, nauczycielom, wychowawcom. Tym bardziej wiara jest podstawą naszego odniesienia do osobowego Boga.

Wiara religijna jest darem Boga ale jest też aktem prawdziwie ludzkim.

Wędrowiec stojący na pustyni przed drogowskazem musi podjąć decyzję co do kierunku swojej dalszej drogi. Nie może zatrzymać się przy drogowskazie, musi podjąć decyzję, musi ruszyć.

Podobnie jest z wiarą naszą. Słuchanie Słowa Bożego prowadzi nas do świadomości celu naszego życia, nadaje mu kierunek, ale kolejny krok jest nasz, czy ufając zastosujemy Ewangelię w życiu? Czy pójdziemy w kierunku jaki wskazuje?

W tych dniach patrzymy na św. Jadwigę, widzimy jej spotkanie z Ukrzyżowanym, jej rozmowę z Jezusem, jej modlitwę. Usłyszała od Jezusa słowa: „czyń, co widzisz”. I uczyniła, podjęła decyzję. Podjęła decyzję nie pójścia za sobą, za egoizmem, za tym co łatwiejsze, ale podjęła decyzję ofiarną, której owocem był chrzest narodu litewskiego - dar Bożego życia dla pokoleń.
Czytaj więcej...

5 VI 2014
Szczecin, Triduum Jadwigowe

Św. Jadwiga i Maryja
Św. Jadwiga Królowa
Dwie kobiety dziś wobec Boga stają jako nasze Pośredniczki: Maryja – w swojej tajemnicy Nieustającej Pomocy i św. Jadwiga Królowa, którą przed jej wspomnieniem w triduum chcemy uczcić.

Z Jadwigą wiążą się pewne „skarby” materialne, wartości, które są dziś dziedzictwem wiary i kultury. Mam na myśli wawelski krucyfiks, który przywiozła Jadwiga z Węgier i który przez wieki jest miejscem modlitwy Polaków w katedrze wawelskiej. Jest też drugi cenny dar dla Polski, który Jadwiga ze sobą przywiozła – obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Z jego historii wiadomo, że został wykonany w pracowni malarskiej Andegawenów. Na uwagę zasługuje fakt, że Madonna posiada płaszcz ozdobiony liliami andegaweńskimi. Rodzice Jadwigi i jej babcia Elżbieta Łokietkówna przekazali takie obrazy, ozdobione srebrnymi sukienkami i artystycznie wykonana ramą, innym krajom (m.in. w sanktuarium Maria Zell w Austrii, oraz w katedrze w Akwizgranie w Niemczech).
Czytaj więcej...

4 VI 2014
Szczecin, Triduum Jadwigowe

Czuwanie na Zesłanie
Błogosławiony Michał Giedroić


Zapraszamy wraz z duszpasterstwem akademickim UPJP II do wspólnej modlitwy. Akatyst, a potem cisza... przy Obecnym. Może warto?

7 VI 2014
Kraków, kościół św. Marka

Za niedługo wspomnienie bł. Michała Giedroycia
W najbliższą niedzielę, 4 maja, czyli w dzień jego wspomnienia, zapraszamy na wieczór przybliżający postać naszego patrona do kościoła św. Marka w Krakowie o godz. 17. Natomiast w trzy poprzedzające dni bł. Michał szturmuje internet! Zapraszamy do dzielenia się grafikami w sieciach społecznościowych.

Dzień I Dzień II Dzień III
Poznaj Michała Giedroycia Poznaj Michała Giedroycia Poznaj Michała Giedroycia

1-3 V 2014
jadwizanki.pl

Przygotowania do Paschy i jej celebracja w Szczecinie
Biały Tydzień w Szczecinie
Zapraszamy do przeczytania relacji siostry Anny Sudujko z pracy naszego, północnego Ośrodka Katechumenalnego. W tym roku siedmioro katechumenów ukończyło swój wielomiesięczny bieg u źródła chrzcielnego szczecińskiej katedry. Jednak ta meta staje się zaledwie początkiem przygody poznawania Obecnego w osobistym spotkaniu sakramentalnym. Wielkiej pasji podjęcia tej przygody życzymy wszystkim naszym neofitom, a Was prosimy o modlitwę w ich intencjach.

Tekst dostępny w naszej czytelni link

 IV 2014
Szczecin

Jadwiżanki Wawelskie

Jadwiżanki Wawelskie
Zapraszamy na rekolekcje: Panie, co mam czynić?


W dniach 24-28 lipca 2014 w Zawichoście odbędą się rekolekcje dla osób pragnących rozeznać swoje powołanie. Wspólne skupienie rozpocznie się o godz. 17 Eucharystią. Zapraszamy do pobrania ulotki informacyjnej z kartą zgłoszeniową na rekolekcje.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: marzenawla@poczta.fm. Pod tym adresem można także uzyskać dodatkowe informacje o rekolekcjach.


Ciemna Jutrznia 2014Zapraszamy do uczestnictwa razem z nami w tradycyjnej liturgii Ciemniej Jutrzni. W Krakowie jak co roku zapraszamy do kościoła św. Marka, oraz do kościoła parafialnego w Pychowicach pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

CIEMNA JUTRZNIA
Od początków istnienia Kościół naśladował Chrystusa, który spędzał noce na modlitwie, a w sposób szczególny pamiętał o ostatnich nocach swego Umiłowanego przed rozpoczęciem Jego zbawczej męki. Czytaj więcej...Pobierz plakat z informacjami z kościoła św. Marka, oraz z parafii w Pychowicach.

16-18 IV 2014
Kraków

Skrutynia
SkrutyniaW tym roku (cykl A czytań niedzielnych) cały Kościół jest zaproszony by razem z katechumenami przejść ostatni odcinek drogi do sakramentów. Przez kolejne niedziele wybrani będą uczestniczyć w skrutiniach, których celem jest oczyszczenie umysłów i serc, umocnienie przeciw pokusom, przemiana intencji i pobudzenie woli by bardziej jeszcze przylgnęli do Chrystusa i postąpili w miłości.

Wybrani wsłuchując się w liturgiczne czytania, a szczególnie w kolejne Ewangelie, stopniowo pouczani są o tajemnicy grzechu, od którego cały świat i każdy człowiek pragnie zostać odkupiony. Mają także głębiej poznać Chrystusa Odkupiciela, który jest wodą żywą (III Niedziela Wielkiego Postu), światłem (IV Niedziela), zmartwychwstaniem i życiem (V Niedziela). Skrutynia to też wydarzenia publiczne, sprawowane w obecności wspólnoty, która jest zaproszona do czerpania duchowego pożytku i uczestniczenia w modlitwach za wybranych.

Msze skrutiniów sprawowane będą:
• 23. marca br. (III Niedziela Wielkiego Postu) I skrutynium
• 30. marca br. (IV Niedziela Wielkiego Postu) II skrutynium
• 6. kwietnia br. (V Niedziela Wielkiego Postu) III skrutynium

Kraków, kościół pw. św. Marka Ewangelisty, godz. 11:30
Szczecin, Katedra pw. św. Jakuba Apostoła, godz. 9:00
Sandomierz, Katedra pw. Narodzenia NMP, godz. 17:30

Przeczytaj więcej o ikonie spotkania Jezusa z Samarytanką i uzdrowienie niewidomego od urodzenia.

23 III 2014
Kraków, Szczecin, Sandomierz

Przyjęcie do postulatu
Przyjęcie do postulatu 2014
19 marca 2014 roku, w uroczystość św. Józefa, zostały do postulatu naszej Wspólnoty przyjęte: Magdalena i Katarzyna. Obrzęd przyjęcia miał miejsce podczas uroczystych nieszporów w Domu Głównym w Krakowie. Nieszporom przewodniczył O. Konrad Małys OSB, po których odprawiona została Msza święta. A potem... świętowaliśmy!

Prosimy o modlitwę za nasze nowe siostry i za całą naszą Wspólnotę - o odwagę w podążaniu za Jezusem i wierność Jego Słowu.

W galerii znajdziecie kilka zdjęc z tego wydarzenia.

19 III 2014
Kraków, Dom Postulatu

Obrzęd wybrania za nami
Wpisanie imienia do księgi7 katechumenów potwierdziło swoje pragnienie sakramentów i zostali wybrani, by w najbliższą Wigilię Paschalną przyjąć chrzest, bierzmowanie i Eucharystię.

Wpisali swoje imiona do kościelnej księgi. Kapłan wezwał ich po imieniu, bo po imieniu wzywa nas Bóg. Bóg wzywa, bo kocha. Wybór Boży jest nieodwołalny!

Więcej na naszej stronie: katechumenat.szczecin.pl

9 III 2014
Szczecin, katedra

Propozycja adoracji pierwszoczwartkowej
Adoracja pierwszoczwartkowa
W każdy pierwszy czwartek miesiąca modlimy się w katedrze szczecińskiej w intencji kapłanów. Razem ze wspólnotą „Przymierze Miłosierdzia” prowadzimy adorację. Dzielimy się treścią naszej wielkopostnej czwartkowej adoracji, którą przygotowała s. Paulina.

Czytaj więcej...

6 III 2014
Szczecin

Czwartek po Popielcu z królową Jadwigą
Niecałe półtora roku temu informowałyśmy o poświęceniu ołtarza królowej Jadwigi w kościele oo. franciszkanów w Wilnie. Dziś na progu Wielkiego Postu z radością chcemy podzielić się z Wami drugą częścią franciszkańskich, codziennych rekolekcji internetowych “Twoje Miłosierdzie". Cały cykl prowadzi nas śladami św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki po Wilnie i okolicach. Nim jednak dojdziemy do XX w. warto spojrzeć na świętych, którzy tworzyli historię chrześcijańskiej Litwy. Zapraszamy do krótkiej refleksji nad dzisiejszym Słowem Bożym w kontekście życia naszej patronki.

Czwartek po Popielcu 2014
franciszkanie.tv

Czy pragniecie przystąpić do sakramentów?
Wpisanie imienia do księgiNa początku Wielkiego Postu, który jest okresem bezpośredniego przygotowania do sakramentalnego wtajemniczenia, sprawuje się obrzęd "wybrania", czyli "wpisania imienia".

Wtedy Kościół wysłuchuje opinii chrzestnych i katechetów, przyjmuje potwierdzenie decyzji ze strony katechumenów, ocenia stopień ich przygotowania i decyduje o tym, czy mogą przystąpić do sakramentów paschalnych. Aby ktoś mógł być zapisany jako "wybrany", wymaga się od niego dojrzałej wiary i świadomej decyzji na przyjęcie sakramentów Kościoła.

Z radością pragniemy zaprosić wszystkich poruszonych drogą wzrastania w wierze do uczestnictwa w kolejnym obrzędzie katechumenalnym. Msza św. z obrzedem wybrania zostanie odprawiona w najbliższy czwartek, 3 marca, w kościele św. Marka w Krakowie o godz. 18:30. Prosimy o wsparcie modlitewne tych, którzy właśnie rozpoczną najbardziej intensywny czas formacji.

6 III 2014
Kraków, kościół św. Marka

Środa Popielcowa
Środa PopielcowaInstytucja Środy Popielcowej powstawała stopniowo wraz z rozwojem okresu Wielkiego Postu, który kształtował się jako okres poprzedzający Święta Paschalne. Pierwotnie Wielki Post obejmował dzień Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, a więc trwał niecałe dwa dni przed Zmartwychwstaniem Pańskim., i służył jako bezpośrednie przygotowanie do Świąt Paschalnych. W III wieku był już obchodzony cały tydzień Postu. Na początku IV wieku znany jest już czterdziestodniowy post (nazywany po łacinie Quadragesima) – 40 dni na wzór samego Jezusa poszczącego 40 dni na pustyni przed rozpoczęciem publicznej działalności. Czytaj więcej...

5 III 2014
Środa Popielcowa

Nowa strona
Szczeciński Ośrodek Katechumenalny od niedawna ma swoją stronę internetową. Wiele jest jeszcze do dopracowania, ale już działa.

Zapraszamy do odwiedzin http://katechumenat.szczecin.pl

katechumenat.szczecin.pl
Szczecin

Ponowienie ślubów
Moment złożenia ślubówW sobotę, 22 lutego, w święto Katedry św. Piotra, nasza siostra Katarzyna Banc ponowiła swoje śluby rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, przez co jeszcze mocniej związała się z Chrystusem i z Kościołem. Mszy świętej przewodniczył Ks. Andrzej Wójcik.

W homilii, Rektor kościoła św. Marka Ewangelisty zwrócił uwagę na powiązanie Kościoła i Eucharystii. Przypomniał, że w pierwszych wiekach Eucharystia była określana terminem "mistyczne Ciało", natomiast Kościół był nazywany po prostu Ciałem Chrystusa. Potem, w związku z koniecznością zajęcia stanowiska wobec rozmaitych herezji (np. negujących realną obecność Chrystusa w Eucharystii i in.) te znaczenia uległy zamianie i pewnemu zniekształceniu, to znaczy Eucharystia zaczęła być określana jako "prawdziwe Ciało", a Kościół zaczęto nazywać "mistycznym Ciałem Chrystusa". Na początku jednak tak nie było. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że dla nas określenie "mistyczny" wiąże się z czymś "tajemniczym", "nieuchwytnym", a Kościół jako wspólnota wiernych jest czymś niezmiernie konkretnym. Eucharystia to jest prawdziwie "mistyczne Ciało", natomiast Kościół to prawdziwe, konkretne Ciało Chrystusa (nasze codzienne doświadczenie życia siostrzanego, wspólnotowego, wyraźnie mówi nam o tym konkrecie; czasem aż do bólu :-).

Jednym słowem: s. Katarzyna przez swoje śluby jeszcze mocniej związała się Chrystusem i z Jego prawdziwym Ciałem, czyli z Kościołem. Prosimy o modlitwę za nią i za nas wszystkie, byśmy trwały w wierze, nadziei i miłości.

22 II 2014
Kraków, kościół św. Marka
Kaplica Giedroytianum

Formacja junioratu
Uczestniczki sesji W dniach 18-19 stycznia w Krakowie odbył się kolejny zjazd junioratu. Tym razem tematem był Sakrament Bierzmowania. Konferencje przygotowały i wygłosiły nam nasze Współsiostry: matka Marzena Władowska, s. Ewa Kopiec oraz s. Agnieszka Ziemińska.

Poprzez Liturgię, teologię, symbol i obraz Siostry wprowadziły nas w przestrzeń działania Boga w Kościele i Jego przeobfitych łask. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczne za podzielenie się z nami Waszym doświadczeniem Boga, talentami oraz czasem.

W sobotę odśpiewałyśmy Akatyst do Ducha Świętego, uroczysty hymn uwielbienia i miłości. Trwając w wdzięczności za tak wielki dar czekamy na kolejne spotkanie.

Jakżesz mam, najbardziej grzeszny z ludzi, wysławiać Cię, jak ogarnąć umysłem, pierwsza świątynio bytu, którego samo miano – Świętość, który, cały jest utkany, cały utworzony ze świętości i jaśnieje świętością w samej Trójcy Przenajświętszej...

18-19 I 2014
Kraków

Chrzest na Objawienie
Wzgórze katedralne w SandomierzuPo wieloletnim oczekiwaniu sakramenty inicjacji chrześcijańskiej przyjęła przygotowana w naszym ośrodku 24-letnia Ormianka. Na tej samej Eucharystii wraz z ojcem swoich dzieci zawarła sakramentalne małżeństwo. Jakże wymownie brzmiał w tym kontekście tekst z czytań dnia: „…na rękach niesione Twe Córy”. Wielka radość dla Nowego Jeruzalem – Kościoła i dla nas również. Otoczmy ją i jej rodzinę modlitwą, by to Nowe rozpoczęte Życie wydawało w nich owoce obfite i kolejnych przyprowadzało do Pana.

6 I 2014
Sandomierz, Katedra

Hiro znaczy "szeroki", "rozległy"
Chrzest Hiro w Szczecinie
W wigilię Bożego Narodzenia nasz japoński katechumen Hiro stał się nowym człowiekiem. Przyjął chrzest – dar nowego życia – życia syna Bożego, w sakramencie bierzmowania umocniony został Duchem Świętym i w komunii świętej przyjął Ciało Chrystusa.

W sercu Japończyka stało się rzeczywiste Boże Narodzenie!

Poniżej dzielimy się fragmentami homilii chrzcielnej:

„Król Dawid chciał Bogu wybudować pałac, mieszkanie… widział, że sam mieszka w pałacu, a arka – znak Bożej obecności – przechowywana jest w zwykłym namiocie. Bóg docenia pomysł Dawida, ale odpowiada: jaki pałac może mnie pomieścić? To niemożliwe, by stworzyciel mógł być ograniczony! Poza tym, zobacz, kim ty jesteś? Wszystko co masz, otrzymałeś ode mnie w darze. Bóg mówi: to Ja wybuduję tobie dom!

Czy to nie jest również Twoja historia, Hiro? Wybrałeś Boga, ale to przecież najpierw On ciebie wybrał! Wierzysz w Niego, bo On pierwszy uwierzył w Ciebie. Przyjmiesz Go w komunii świętej, ale tak naprawdę to On ciebie przyjmie do swojego serca! Oddajesz Mu życie, które i tak jest Jego własnością, za to On sam, naprawdę oddaje za Ciebie swoje życie za darmo! Jaki wspaniały i dobry jest Bóg!

Hiro, Franciszku, dziś rodzisz się do nowego życia, w wigilię Bożego Narodzenia. Za chwilę otrzymasz szczególny dar zjednoczenia z Chrystusem, po to, byś w Nim i przez Niego mógł zwracać się do Boga: Ojcze! Za chwilę zostaniesz przytulony przez Boga z największą czułością i miłością (por. Evangelii Gaudium, 144).

Hiro, otrzymasz również dar Ducha świętego, abyś mógł odważnie wybierać dobro i świadczyć o nieskończonej miłości Boga, również za cenę cierpienia i śmierci. Aby twoje życie mogło stać się jednym wielkim cudem, chwałą Boga, byś przez wszystko wyśpiewywał Bogu uwielbienie, tak jak Zachariasz w dzisiejszej Ewangelii. Przyjmij więc z ogromną wdzięcznością ten dar i zrób wszystko, aby twoje życie mówiło również innym o Bogu, o Jego miłości. Stajesz się światłem świata, po to by to światło świeciło jasno, a nie pozostawało w ukryciu. Dziel się hojnie tym, co sam otrzymujesz. Dziel się szczególnie z tymi, którzy Boga nie mieli szczęścia poznać w swoim życiu, ale będą mieli szczęście spotkać ciebie na swojej drodze!

Pamiętaj również, że otrzymujesz dziś w darze najlepszą Matkę, Maryję. Ona stała się godna być matką dla samego Boga. Dziś chce być również twoją Matką. Przyjmij ją z radością, a Ona poprowadzi Cię najlepiej przez radości i trudy chrześcijańskiego życia. Amen”.

W galerii znajdziecie kilka zdjęć z tej uroczystości.

24 XII 2013
Szczecin

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Życzymy Wszystkim Świąt pełnych radości
i odpocznienia w wierze.
Bóg stał się Człowiekiem, bo chciał być z nami.
Jeśli my będziemy z Nim, staniemy się domownikami nieba
i Ojcowskiego Serca.
A Duch, który unosił się
u początku stworzenia nad wodami,
który osłonił Maryję przy początku Boga w Ciele,
będzie nas osłaniał i prowadził,
jak było na chrzcie,
tak i potem – aż do momentu
naszych pełnych narodzin dla Boga –
w miłości, która widzi Go wyraźnie
i w Nim jest szczęśliwa.


Adwent znaczy „przyjście”
Adwent 2013Ale kto idzie? KTO TAM? TAM Chrystus, a my jesteśmy tymi, którzy Go oczekują.

Rok liturgiczny to mądry nauczyciel wiary. Jesteśmy zbyt ubodzy, by ogarniać w dojrzałej syntezie wszystkie zbawcze wątki. Krok po kroku odsłania nam kolejne tajemnice objawiającego się Boga - Jego szeptane i wykrzyczane - przez proroków i dzieje - zapowiedzi oraz ich spełnienia. Ale - i w tym cały szkopuł - nie jest to tylko przypominanie wydarzeń, jakie miały kiedyś miejsce. Jest to ciągłe wspominanie, uobecnianie (On i Jego Królestwo jest i staje się pośród nas) i ciągła antycypacja Rzeczywistości, która jest „już i jeszcze niezupełnie” dostępna. Codziennie oczekujemy na przyjście Mesjasza, codziennie rodzi się On, codziennie naucza, uzdrawia, czyni cuda...

Przeczytaj cały artykuł

Adwent 2013

Śluby wieczyste
Formacja w junioracie 2013W dniu 23. 11. 2013 dwie nasze siostry: Marta i Agnieszka - złożyły swoje śluby wieczyste. Uroczystość zaślubin miała miejsce w Katedrze na Wawelu. Mszy świętej przewodniczył Ks. Biskup Grzegorz Ryś. Podczas odczytywania formuły ślubów zabrzmiały też po raz pierwszy predykaty sióstr, przywołujące tajemnice Boże, wokół których ogniskują się najgłębsze poszukiwania i tęsknota wiary - dołączyła zatem do grona sióstr wieczystych s. Marta od Pana Jezusa i s. Agnieszka od Ukrzyżowanej Miłości Ojca.

Pamiętajmy o tych naszych nowo zaślubionych siostrach w serdecznej modlitwie.

23 XI 2013
Kraków, Katedra Wawelska

Formacja junioratu
Formacja w junioracie 2013Życie i poddawanie się Bożej Opatrzności nas kształtuje. Jednak potrzebujemy zatrzymania się i refleksji nad darami: powołania i naszego charyzmatu. Temu służą zjazdy junioratu.

Juniorat I (podstawowy) miał swój pierwszy zjazd w nowym roku formacyjnym 19-20 X w Krakowie, gościnnie u oo. Redemptorystów. Od strony biblijnej służyła nam wiedzą s. Monika od Niebieskiego Baranka. W temat posłuszeństwa i w dyskusję po nim wprowadziła s. Anna od Chrystusa Baranka. O walce duchowej mówiła s. Edyty od Wcielonego Słowa.

Wieczorem obejrzałyśmy film o św. Patryku, który ukazał nam moc wiary w słabym człowieku i niewiarygodne konsekwencje posłuszeństwa Bogu.

Przeżyłyśmy wspólną Eucharystię w dniu wspomnienia bł. Jerzego Popiełuszki, którą celebrował o. Maciej Plewka CSsR głosząc nam słowo. Dobra akustyka w kaplicy ojców dopingowała nas do śpiewu Liturgii Godzin.

W tym roku u boku s. Anny od Baranka, mistrzyni junioratu, stanęła s. Ewa od Jezusa zstępującego do Otchłani, która od tego roku została powołana do pomocy mistrzyni i towarzyszy siostrom juniorystkom mieszkającym na południu kraju.


Juniorat II (czyli siostry w roku przygotowania do ślubów wieczystych) miały swoje spotkanie 16-17 X w Domu Generalnym, w Krakowie na Pychowicach.

S. Monika, s. Ewelina i s. Elżbieta będą w tym roku razem z mistrzynią s. Anną od Baranka spotykać się częściej, by pochylać się wspólnie nad zagadnieniami życia duchowego i nad Konstytucjami Zgromadzenia. Radością tego zjazdu była obecność i konferencja s. Marzeny od Emmanuela przełożonej generalnej. Wspólna wieczorna Eucharystia i słowo o. Krzysztofa Biela SI umocniły nas w drodze, a poranna wizyta w Tyńcu i Eucharystia tam przeżyta rozbudziły w nas klimat modlitwy i miłości ofiarnej, zwłaszcza że tego dnia świętowaliśmy męczeństwo św. Ignacego Antiocheńskiego.

16-17 i 19-20 X 2013
Kraków

Ruszyliśmy!
Nowy rok formacyjny w SzczecinieNowy rok formacyjny w Ośrodku katechumenalnym w Szczecinie otwarty. Cieszymy się, że dziś na początku drogi patronowała nam św. Teresa od Dzieciątka Jezus – tzw. „mała Tereska”. Tak ją nazywamy i wiemy o kogo chodzi. A paradoks jest w tym, że jest to święta wielka, bo i doktor Kościoła, i patronka misji. W tym jej imieniu jest ukryty paradoks chrześcijaństwa: Bóg właśnie otwiera wielkie rzeczy wobec małych i pokornych. Ta małość, jej „mała droga” to nie drobiazgowość, ale ufność bezgraniczna dziecięca.

Jej drogą zachęceni ruszamy, ruszamy w drogę przygody z Bogiem razem z 8 osobami nieochrzczonymi, z 10 osobami dorosłymi pragnącymi bierzmowania, z osobami im towarzyszącymi. Św. Tereska patronuje nam dziś a my podziwiamy w niej działanie Boga. Ale Bóg kopii nie czyni, jest zbyt hojny w swoim miłosierdziu. Przed każdym z nas otwiera swoje Serce i każdy z nas ma swoją „małą” drogę do Boga. Tylko idźmy, nie stójmy. A On uczyni wielkie rzeczy dla nas i w nas.

Św. Teresa była solidarna z niewierzącymi, chciała siadać z nimi przy jednym stole, jeść ten sam chleb. I było jej dane doświadczenie ciemnej nocy wiary. Czuła, że już nie wierzy… Pisała; „dręczą mnie myśli najgorszych ateistów”. Jednak pragnienie bycia miłością w sercu Kościoła, które odkryła w sobie, było w niej wciąż żywe i do tego stopnia, że miłość wchłonęła wiarę… Już za życia dokonało się w niej to, co ma się dokonać w wieczności: miłowanie. Święta Tereso, módl się za nami!

I Was, prosimy o modlitwę.

1 X 2013
Katedra w Szczecinie

Pierwsza profesja
Pierwsze śluby - jadwiżanki wawelskieW dniu 15 września, w Patronalne Święto naszej Wspólnoty, Wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej, trzy nasze siostry: s. Jolanta, s. Adriana i s. Małgorzata złożyły swoje pierwsze śluby. Pamiętajmy o nich w modlitwie.

Można już obejrzeć zdjęcia ze ślubów w naszej galerii.

15 IX 2013
Zawichost

Obłóczyny
Obłóczyny s. Anna14 września s. Anna otrzymała habit jadwiżański z rąk naszego Ojca Założyciela Ks. Bpa Wacława Świerzawskiego. Tym samym rozpoczęła roczny okres „pustyni nowicjackiej”, który spędzi w domu w Sandomierzu. Prosimy o modlitwę w intencji naszej siostry.

14 IX 2013
Dom Modlitwy, Zawichost

Zakończenie pierwszego roku nowicjatu
Nowicjat 2013 Cztery nasze siostry zakończyły nowicjat kanoniczny! Tym samym rozpoczynają roczny okres nowicjatu apostolskiego w Zawichoście.

 IX 2013
Sandomierz

Ponowienie ślubów zakonnych
Ponowienie ślubów zakonnych - jadwiżanki wawelskieKoniec sierpnia dla sióstr juniorystek jest czasem odnowienia swoich ślubów zakonnych. W dzień i w tydzień po wspólnych rekolekcjach siostry (ze starszych i młodszych roczników) ślubowały Bogu w Trójcy Jedynemu, na kolejny rok czystość, ubóstwo i posłuszeństwo.

22 i 28 VIII 2013
Zawichost, kościół św. Jana Chrzciciela

Rekolekcje zakonne
Rekolekcje wspólnoty Nasze doroczne rekolekcje Wspólnoty odprawiłyśmy 16-21 sierpnia br. w Ośrodku Formacji Liturgicznej w Zawichoście. Zachęcone słowami o. Stanisława Morgalli SI usiadłyśmy „U stóp Pana” i nabierałyśmy sił na kolejny rok wytężonej pracy.

16-21 VIII 2013
Zawichost

Sesja o sakramencie bierzmowania
Sesja o bierzmowaniu W dniach 21-23 VI miały miejsce w Zawichoście, w naszym Ośrodku Formacji Liturgicznej, kolejne rekolekcje na temat sakramentów. Tym razem pochyliliśmy się nad darem sakramentu bierzmowania. Podchodziliśmy do tej rzeczywistości od strony Biblii, daliśmy się poprowadzić treści obrzędów liturgicznych, by odkryć lub pogłębić to, co jest już naszym udziałem, a następnie spróbowaliśmy wyciągnąć z tego konkretne wnioski dla naszego codziennego życia. Wniosek jest jeden: Bóg jako dobry Ojciec udzielił nam w swojej hojności wszystkiego, byśmy mogli żyć pełnią życia. Zapraszamy już na rok następny! Temat będzie dotyczył, oczywiście, EUCHARYSTII.

Zdjęcia z sesji można obejrzeć w galerii.

21-23 VI 2013
Zawichost

Archiwum wiadomości >>
Góra.

© Jadwiżanki Wawelskie