Aktualności

Jadwiżanki aktualnosci logo główna
założyciel
czytelnia
aktualności

Zaproszenia i aktualności:

Powrót...

Przyjęcie do katechumenatu Katechumenat w diec. sandomierskiej
18.12. już w ostatnim z naszych Ośrodków, sandomierskim, miał miejsce Obrzęd przyjęcia do Katechumenatu. Ponieważ późno w tym roku wystartowaliśmy, było to dopiero wczoraj, ale Pan Bóg w swojej dobroci wszystko pięknie poukładał. W obrzędzie uczestniczyło czterech panów, głównym celebransem i przyjmującym był Ks. Bp Edward Frankowski, a kaznodzieją ks. Krzysztof Irek, opiekun naszego Ośrodka Katechumenalnego. Za to wszystko chwalimy i błogosławimy Ciebie Boże!

18 XII 2014
Sandomierz

Msze i jutrznie na Wawelu
Krzyż pod którym modliła się św. JadwigaSerdecznie zapraszamy do udziału w Eucharystii - w każdy wtorek o godzinie 7.30 w Katedrze Wawelskiej. Jest to szczególna Msza święta dla naszej Wspólnoty, ponieważ podczas niej, pod Wawelskim Czarnym Krucyfiksem, wzywamy wstawiennictwa naszej Patronki - Świętej Królowej Jadwigi. To właśnie ona, Święta Pani Wawelska, ustanowiła tutaj, w Katedrze, Kolegium Psałterzystów, którzy dniem i nocą śpiewali Bogu Psalmy, napełniając mury świątyni nieustannym uwielbieniem Boga. Stąd pochodzi też nazwa jednej z kaplic Katedry - kaplica Psałterzystów (Wazów). Święta Jadwiga wiedziała, że nie da się podjąć prawdziwie Bożego działania, jeśli nie będzie ono wyrastało z głębokiej i wiernej modlitwy. A jej zadania jako młodej Królowej dużego Państwa były szczególnie odpowiedzialne.

Zawsze po wtorkowej Mszy świętej zapraszamy więc także na wspólną jutrznię. Pragniemy w ten sposób nawiązać do nieustannej modlitwy Psałterzystów i chcemy, by była ona naszym szczególnym wyrazem wdzięczności Bogu za Patronkę, za jej opiekę nad naszą Wspólnotą, nad tym szczególnym miejscem i całą naszą Ojczyzną.

W galerii zdjęcia z obrzedu w szczecińskiej katedrze.


Kraków, Katedra Wawelska

Obrzęd przyjęcia do katechumenatu
Przyjęcie do katechumenatu 2014Kościół wchodzi w nowy rok liturgiczny, czyli w przeżywanie na nowo tajemnic Chrystusa - misterium Boga. Bóg daje nam czas na Jego poznawanie, a Kościół uczy, że rok liturgiczny to sam Chrystus w swoich tajemnicach.

28 listopada miał miejsce w katedrze szczecińskiej obrzęd przyjęcia do katechumenatu 12 osób dorosłych. Mszy i obrzędowi przewodniczył Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga. Nowi katechumeni dołączyli do trójki katechumenów, która od jakiegoś czasu jest już w drodze do sakramentów. Wczoraj natomiast, 4 grudnia, w kościele św. Marka w Krakowie, Ks. Biskup Grzegorz Ryś przyjął do katechumenatu kolejne dwie osoby. W tym przeżytym obrzędzie dokonało się ich "poczęcie" w łonie Kościoła poprzez znak naznaczenia krzyżem i przyjęcia Ewangelii. Teraz Kościół, jak dobra matka, będzie ich nosić w swoim łonie, karmić Słowem Bożym i modlitwą, by mogli się narodzić w paschalnych wodach chrztu. Katechumeni w tym obrzędzie publicznie wybrali Chrystusa, który - posługując się ręką Biskupa - naznaczył ich Krzyżem - znakiem swojego zwycięstwa. Katechumeni krakowscy, szczecińscy, sandomierscy i wszyscy inni będą, wchodząc w poszczególne tajemnice roku liturgicznego, razem z nami, wierzącymi, poznawać Chrystusa, by wejść z Nim w zażyłą relację, która sprawi, że pascha Pana stanie się także ich paschą. Chrzest w wigilię paschalną będzie dla nich śmiercią starego człowieka i zmartwychwstaniem do życia w pełni łaski.

Adwent 2014
Szczecin, Kraków

Formacja w junioracie 2014/15
Wykłady, wykłady, wykłady w junioracieW dniach 15 – 16 listopada odbył się pierwszy w tym roku zjazd junioratu. Zwyczajowo zostałyśmy przyjęte przez ojców Redemptorystów w Krakowie w ich domu rekolekcyjnym. W tym roku dołączyły do nas cztery siostry, które złożyły we wrześniu pierwsze śluby. Obecnie podstawowa grupa junioratu liczy czternaście sióstr.

Nasza formacja w tym roku obejmuje cykl wykładów z liturgiki - teologia sakramentów inicjacji, z teologii biblijnej - księgi prorockie i z teologii życia zakonnego - ślub ubóstwa. Dodatkowo odbyły się wykłady nawiązujące do duchowości i psychologii. Każdy zjazd to również dla nas szczególny czas spotkań i wymiany doświadczeń.

15-16 XI 2014
Kraków

Wieczory z bł. Michałem Giedroyciem
Błogosławiony Michał GiedroićWielki średniowieczny zakrystianin z kościoła św. Marka wychodzi z ukrycia i pragnie podzielić się hojnością swojego wstawiennictwa u Boga z wszystkimi.

Zapraszamy na Wieczory z bł. Michałem Giedroyciem. Najbliższe spotkanie już w niedzielę 16. listopada w kościele św. Marka o godz. 17.00. Program spotkań:

•  4 maja (dzień wspomnienia bł. Michała) - konferencja .mp3 (21 MB)
•  22 czerwca
•  28 września - konferencja .mp3 (23 MB)
•  16 listopada - konferencja .mp3 (15 MB)


W programie spotkania będzie konferencja na temat duchowości bł. Michała, Litania i półgodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Zapraszamy również na Msze św. o jego kanonizację w kościele św. Marka Ewangelisty w Krakowie

  • w każdy piątek o godz. 7:00 w kaplicy Giedroycianum
  • w drugi piątek miesiąca o godz. 12:30 (homilia przybliżająca tego błogosławionego, prośby i podziękowania)

niedziele, godz. 17:00
Kraków, kościół św. Marka

Rok Jubileuszowy i pierwsze spotkanie z Jadwigą
Jadwiga w szczecińskiej katedrze 2014​15 września rozpoczęłyśmy we Wspólnocie Rok Jubileuszowy, to znaczy, że weszłyśmy w 25-ty rok naszego wspólnego mieszkania i życia w Bożej Obecności. Może nie jest to jakiś oszołamiający wynik na łonie Kościoła powszechnego, biorąc pod uwagę, że za niecały rok dominikanie rozpoczną obchody 800-lecia swojego istnienia, a obecnie karmelici bosi cieszą się 500-tną rocznicą urodzin swojej reformatorki, św. Teresy, a jezuici świętują 450-lecie istnienia i 200-lecie wskrzeszenia po kasacie. W kategoriach “światowych” można​by jedynie powiedzieć, że mamy rzeczywiście zacnych towarzyszy naszego jubileuszu. Niemniej nie chodzi o rekordy. Chcemy ten rok przeżyć przede wszystkim we wdzięczności Panu Bogu. Jemu nasza wdzięczność konieczna nie jest, ale wierzymy, że dziękowanie każdą z nas zmienia na lepsze, pomnaża ten dar, który od Niego otrzymałyśmy i ugruntowuje dobro do którego zostałyśmy wezwane.

Rok jubileuszowy stał się również dla wspólnoty w Szczecinie pretekstem do zorganizowania cyklu spotkań ze św. Jadwigą. Pierwsze z nich odbyło się​ 8 listopada po wieczornej Mszy św. w katedrze. To inaugurujące nabożeństwo miało przybliżyć​ zebranym naszą patronkę jako człowieka wiary i człowieka niosącego wiarę innym.

W galerii kilka zdjęć z tego spotkania.

8 XI 2014
Szczecin

Warsztaty katechumenalne
Warsztaty katechumenalne 2014W dniach 18-19 X 2014 roku w Krakowie odbyły się warsztaty katechumenalne. Od kilku lat jesienią organizujemy takie spotkanie. Jest to czas, podczas którego dokształcamy się ale też podsumowujemy miniony rok w prowadzonych przez nas Ośrodkach Katechumenalnych.

Tym razem rozmawialiśmy o tym: jak rozmawiać by się usłyszeć?, jak budować Kościół - wspólnotę mężczyzn, kobiet i Boga i czy w tej strukturze proporcje mają jakiekolwiek znaczenie?, dlaczego w kościołach jest więcej kobiet i czy faktycznie naprawdę jest ich więcej?, oraz czy zagospodarowanie przez kobiety przestrzeni modlitewnej odpowiada mężczyznom - czyli kto lepiej modli się różańcem?

W tych i innych temu podobnych dylematach towarzyszyli nam znani fachowcy z dziedziny psychologii człowieka osoby duchowne i świeckie: państwo Marta i Marek Babik, nasza siostra Joanna Łuczyńska CHR, o. Maciej Guzik OCarm. i o. Krzysztof Biel SI.

Zapraszamy do galerii.

18-19 X 2014
Kraków

I śluby
Pierwsze śluby 2014A 15-ego września, w święto patronalne naszej Wspólnoty - Matki Bożej Bolesnej - cztery nasze siostry: Magdalena, Anna, Wioletta i Monika złożyły swoje pierwsze śluby rad ewangelicznych - czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Uroczystość miała miejsce podczas Mszy świętej w kościele św. Jana Chrzciciela w Zawichoście. Towarzyszyły nam rodziny i przyjaciele.


Padły przejmujące słowa:
"Panie Jezu Chryste, .... ślubuję Ci czystość, ubóstwo i posłuszeństwo..., by wpatrując się w Twoją miłość, ukazaną w tajemnicy Krzyża, służyć Tobie obecnemu w Liturgii Kościoła i Twemu spotkaniu z ludźmi".

15 IX 2014
Zawichost

Rozpoczęcie nowicjatu kanonicznego i obłóczyny
Obłóczyny nowicjuszek 2014
14-ego września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, miały miejsce w Domu Nowicjatu w Sandomierzu obłóczyny dwóch naszych sióstr: Magdaleny i Katarzyny. Prosimy o modlitwę za nie, by ten czas "pustyni" był dla nich czasem pogłębienia więzi z Chrystusem i dobrego przygotowania do złożenia ślubów zakonnych.

Dlatego chcę ją przynęcić,
na pustynię ją wyprowadzić
i mówić jej do serca (Oz 2, 16).

14 IX 2014
Sandomierz

Ponowienie ślubów zakonnych
Ponowienie ślubów zakonnych 2014W dniach 22 i 28 sierpnia nasze siostry juniorystki ponawiały swoje śluby. Załączone zdjęcia pochodzą z 28-sierpnia. Siostry ponawiały śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa na kolejny rok, oczywiście, podczas Mszy świętej, tym razem odprawianej w kościele św. Marka w Krakowie, przy którym w 1990 r. powstała nasza Wspólnota. Po Eucharystii odśpiewałyśmy uroczyste nieszpory i udałyśmy się na agapę do... Domu Macierzystego - naszej KOLEBKI. Dom jest mały, ciasny, niskie stropy i skosy zapraszają do pokornego schylania się . Jednym słowem - w domu panował serdeczny, siostrzany przepych. Módlcie się za nas, byśmy zawsze wiernie szły za Jezusem.

Zapraszamy do galerii.

22 i 28 VIII 2014
Kraków, kościół św. Marka

To była pielgrzymka!

Prywatna pielgrzymka do CzestochowyW dniach 23-26 sierpnia udałyśmy się we dwie (s. Anna i s. Marzena) do Częstochowy. Pielgrzymka "kameralna" ma niepowtarzalny klimat. Można iść w dogodnym tempie, zatrzymać się na chwilę, by się pomodlić, coś zobaczyć, albo by z kimś dłużej porozmawiać, podzielić się wiarą, nadzieją i okazać sobie wzajemną troskę, miłość. Szłyśmy trasą przez Olkusz - Ogrodzieniec - Leśniów - Olsztyn aż na Jasną Górę. Ludzie reagowali tak serdecznie, że nie było problemu ani z noclegiem, ani z jedzeniem. Pukałyśmy do drzwi i pytały, czy nie znalazł by się kawałek podłogi dla dwóch pątniczek. W odpowiedzi goszczono nas, i to po królewsku. Opatrzność, to znaczy Dobry Ojciec, czuwał nad nami i troszczył się o nas aż do najmniejszego szczegółu. Prosił jednak o dziecięcą prostotę, zaufanie i o pokorę - na nie odpowiadał z hojną czułością. W drodze towarzyszyła nam codziennie modlitwa różańcowa i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Była też okazja do drogi w ciszy i do wspólnego śpiewu. Wielkim przeżyciem były dla nas obu odwiedziny Sanktuarium Matki Rodzin w Leśniowie. Długo się tam modliłyśmy. Wzruszenie było tym większe, że ojcowie paulini, przeżywając oblężenie pielgrzymów w klasztorze i we wszystkich rozmównicach, poszukali nam noclegu u rodziny kapłana, pochodzącego z Leśniowa. Choć nasza wizyta była niespodziewana, domownicy przyjęli nas z otwartymi ramionami. Droga do Częstochowy wymagała cierpliwości, bo słońce przeplatało się z deszczem, niemniej dzięki przyjaźni trud wydawał się mniejszy, a poczucie humoru i iskry wiary wciąż pobudzały. No i wreszcie dotarłyśmy do Częstochowy - już 25-ego sierpnia. Okazało się, że Częstochowa również przeżywa oblężenie - tym razem nie przez Szwedów, ale przez pielgrzymów, no i trudno o nocleg. Ale troskliwy ojciec paulin obdzwonił parę miejsc i wreszcie przyjęły nas bliskie nam bardzo Małe Siostry Jezusa. Czułyśmy się u nich jak w domu. Klimat klasztoru i wspólnoty siostrzanej jest podobny. Wieczorem udałyśmy się na wigilijną Mszę świętą (imieninową Mszę Maryi) na szczyt. Rozpoczęła się o 19.00. Była piękna, spokojna, a że nie padało i nie prażyło, można się było bez przeszkód modlić . Po Mszy świętej udało się nam dotrzeć do kaplicy Matki i być blisko Niej. Modlitwa zakończyła się wspólnym apelem. 26-ego udałyśmy się do Wieczernika na adorację, a potem na szczyt, gdzie o 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta. Lało jak z cebra. Myśmy stały pod dachem na górze. Tam wprawdzie było ciepło i w zasadzie sucho, ale ścisk był taki, że wielu z nas po prostu wisiało w powietrzu. Jakim cudem w takim warunkach przeszedł Pan i do wszystkich dotarł kapłan z Komunią święta, tego nikt nie wie. Ludzie jakoś robili jeden drugiemu miejsce (pomimo braku miejsca). Można było poczuć fizycznie, że jesteśmy jednym ciałem. Warunki atmosferyczne i ścisk dały maleńką okazję do tego, by dołączyć kropelkę osobistego trudu do modlitwy i ofiary Jezusa w intencji pokoju na świecie, zwłaszcza prześladowanych na Bliskim Wschodzie chrześcijan. To było wielkie przeżycie. A pielgrzymka? - Chwała Tobie, Panie, za tak piękny i błogosławiony czas, a Tobie, Matko, za to, że JESTEŚ!

Zapraszamy do galerii.

23-26 VIII 2014
Kraków - Częstochowa

Studium Katechumenalne - nabór
We wrześniu rusza nabór do dwuletniego studium katechumenalnego. Celem studium jest przygotowanie formatorów do towarzyszenia osobom nieochrzczonym, nie w pełni wtajemniczonym, lub przeżywającym kryzys wiary.

Osoby zainteresowane zachęcamy do pobrania plakatu lub folderu informacyjnego.

IX 2014
Kraków

Archiwum wiadomości >>
Góra.

© Jadwiżanki Wawelskie