W dniach 20-24 czerwca byłyśmy razem z księżmi z Krakowa na Litwie, by uczestniczyć w litewskim dziękczynieniu za beatyfikację bł. Michała Giedroycia. Oprócz udziału w uroczystościach dziękczynnych w Widzieniszkach odwiedziliśmy jednak także inne miejsca związane z Michałem. Pierwszą z nich była miejscowość Giedroycie -(lt: Giedraičiai) – w rejonie malackim, ok. 47 km na północ od Wilna, nad jeziorem Giedrojcie (lt: Kiementas). Giedrojcie uważa się za kolebkę rodu Giedroyciów. Na przeciwległym brzegu jeziora wznosi się góra, która według Stryjkowskiego została sztucznie usypana współcześnie z miastem przez Gedrusa, wnuka Giligina, księcia litewskiego. Książęta Giedroyciowie, właściciele miasta i okolicy, mieli wybudować na niej zamek.
Kościół w Giedrojciach był jednym z najstarszych na Litwie. Drewniany kościół postawiony został w 1445 przez ks. Józefa Giedroycia (w niektórych źródłach podaje się, że kościół powstał już w 1410 z fundacji Michała Gintyłowicza). Obecny murowany kościół pw. św. Bartłomieja ufundowany został przez biskupa żmudzkiego Józefa Arnulfa Giedroycia oraz jego brata Marcina w 1809 r. W 1812 kościół został zniszczony przez Francuzów, odnowiony przez rodzinę Giedrojciów w 1835 został na nowo poświęcony przez biskupa Benedykta Kłągiewicza. Odwiedziliśmy więc najpierw kościół, w którym znajduje się piękny obraz bł. Michała Giedroycia, przypominający do złudzenia św. Kazimierza, bo ubrany jest w szaty z gronostajem. Jednak jest to zdecydowanie Michał, a nie Kazimierz, ponieważ nad obrazem widnieje herb Giedroyciów. Szaty zaś miały podkreślić jego pochodzenie z rodu litewskich kniaziów. Przed kościołem znajduje się też piękna rzeźbiona figura bł. Michała, wykonana w roku jubileuszowym 500-lecia śmierci. Ksiądz Proboszcz i pani historyk, którzy nam o tym miejscu opowiadali, przypomnieli, że pomimo tego, że jubileusz ów w 1985 r. obchodzono w czasie mocnego jeszcze komunizmu, na uroczystości przybyło ponad 2000 wiernych. Dzisiaj wierni spotykają się w tym kościele w każdy czwartek na modlitwie przez wstawiennictwo bł. Michała. Miejscowa pani historyk powiedziała nam, że coraz bardziej ludzie sobie uświadamiają, że miejscowość Giedroycie nie jest miejscem samych Giedroyciów, co miastem bł. Michała i przede wszystkim z nim związanym.
Następnie udaliśmy się wraz z ekipą filmową do miejsca, w którym według historycznych przekazów miałby się urodzić bł. Michał. Miejsce zwane jest Kamarowszczyzną. Dziś jest tam polna droga i pola dookoła. Zamek bowiem w tym czasie był jeszcze w budowie. Potem udaliśmy się jeszcze na miejsce, gdzie miał stać zamek Giedroyciów. Byliśmy na tym wzgórzu zamkowym, z którego rozpościera się do dziś cudny widok. Piękno natury, spokój, przestrzeń. Towarzyszył nam Ksiądz proboszcz, który ręką wskazał na te przestrzenie i powiedział: „To wszystko również moja parafia”.
Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć z tej pielgrzymki po śladach bł. Michała.
Dodaj komentarz