W piątek 13 września razem z s. Anią Kotyrą wyruszyłyśmy do Żytna w woj. łódzkim, w powiecie radomszczańskim, które było miejscem rozpoczęcia Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodniczek Skautów Europy. Co jadwiżanki wawelskie mają wspólnego ze Skautami i dlaczego się tam znalazłyśmy? Wędrowanie było odpowiedzią na zaproszenie do wspólnej drogi, które nasza wspólnota dostała od organizacji Przewodniczek; jak same pisały: „Chciałybyśmy, abyście Drogie Siostry towarzyszyły i przeżywały z nami to wyjątkowe wydarzenie. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania i modlitwy. Obecność Sióstr będzie dla nas świadectwem Waszego życia i modlitwy oraz podzielenia się z nami radością Waszego powołania”. Celem pielgrzymowania było Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach, a przewodnim tematem: „Perfekcyjna, doskonała, czy święta? – biblijna idea doskonałości”.
Pierwszego wieczoru przyjęło nas gościnnie na kolację Ognisko z Krakowa wprowadzając nas w całe wydarzenie. W sobotę każda z nas wędrowała ze swoim Ogniskiem: s. Ania z Ogniskiem wrocławskim, ja z Chełmskim. Wyprawę rozpoczynała wspólna Msza święta w kościele w Żytnie (w którym nota bene Sł. B. Wanda Malczewska otrzymała od Boga nadzwyczajne łaski – na jednym z poniższych zdjęć tablica pamiątkowa), podczas której młode przewodniczki otrzymywały krzyże św. Benedykta, które od tego dnia nosić będą na swoich mundurach. Trasa wędrówki liczyła około 10 kilometrów. Był podczas niej czas na wspólną modlitwę, rozmowy, obiad gotowany na ognisk (do którego trzeba było w plecakach przenieść produkty spożywcze, garnek, wodę do gotowania… dźwiganiu nie towarzyszyło ze strony dziewcząt ani jedno zająknięcie o ciężarze bagażu niesionego na plecach), zbieranie kory brzozy na rozpałkę. Około godz. 16.30 weszłyśmy do Bazyliki Matki Bożej Gidelskiej, gdzie w bocznej kaplicy króluje Ona – Lekarka dusz i ciał. Jej cudowny wizerunek, to 9-cio centymetrowa figurka odnaleziona w 1516r. przez Jana Czeczka w ziemi oranego przez niego pola. Po tym wydarzeniu zaczęły dziać się cuda, przypisywane wstawiennictwu Matki Bożej. Dziś sanktuarium jest miejscem zawierzenia Maryi wielu spraw, ale przede wszystkim tego, co związane jest ze zdrowiem duszy i ciała. Polskie Przewodniki Skautów Europy już od kilku lat pielgrzymują do tej dominikańskiej świątyni, w której cały rozpoczynający się rok szkolny, akademicki, formacyjny zawierzają Tej, która jest najlepszą Przewodniczką po drogach życia. Sobotni wieczór wieńczyła wspólna adoracja i bardzo twórcza agapa.
W niedzielny poranek Gidle usłyszały donośny śpiew Jutrzni rozlegający się z placu za bazyliką; doniosły, bo śpiewało ponad 200 dziewczęcych głosów. W ciągu dnia nie zabrakło ważnych treści związanych z tematem kobiecości, której sednem jest oblubieńczość i macierzyństwo. Konferencję dotyczącą tego tematu wygłosiła Katarzyna Marcinkowska, pomysłodawca i redaktor projektu uBOGAcONA. Wspólna Eucharystia, a po niej Apel z obrzędem FIAT (przyjęcia do grona Harcerek Rzeczpospolitej kolejnej HR-ki, która w tym momencie przedstawiała swój duchowy symbol, zawołanie i odnawia przyrzeczenia harcerskie) były ostatnimi bardzo doniosłymi i wzruszającymi momentami wspólnej drogi. Cieszymy się bardzo, że dane nam było wspólne pielgrzymowanie w tych dniach. Wymiana dóbr i materialnych, i duchowych była bardzo obfita. To, co nas w dziewczętach ujęło to prostota bycia, naturalność w odniesieniu do Boga, wielka serdeczność, hart ducha powiązany z kobiecą subtelnością i trzeźwość myślenia.
Jest radością towarzyszyć w drodze młodym kobietom, które osadzone są mocno na wielkich ideałach, pragną budować na nich życie i potrafią jednocześnie zachować młodzieńczy i kobiecy wdzięk.
Wychowanie w Federacji opiera się na pięciu celach skautingu europejskiego:
- Rozwój fizyczny
- Kształtowanie zmysłu praktycznego
- Kształtowanie charakteru
- Kształtowanie odruchu służby
- Odkrywanie Boga
Wszystkim, dla których ta relacja mogła stać się inspiracją do przybliżenia idei skautingu zapraszamy do odwiedzenia strony:
Poniżej zamieszczamy galerię z tego wydarzenia.
s. Magdalena Radko
Dodaj komentarz