Niepokalana – dla mnie nadzieja i nauka współpracy z łaską
8 XII – święto Pięknej Owieczki… to nie żart ani bluźnierstwo. Tak Ojcowie Kościoła w pierwszych wiekach nazywali Tę, z której się narodził Jezus Chrystus – Baranek Boży.
Jestem świadoma, że już przez chrzest zostałam zanurzona we Krwi Baranka i zostałam obdarowana łaską nowego życia. Ponieważ pragnę żyć całą pełnią Chrystusowej Łaski za szczególną Patronkę mojej drogi obrałam Maryję Niepokalaną – pierwszą Odkupioną.
Pełnia łaski to nie tylko nieobecność grzechu, ale to obecność Ducha Świętego, to pełnia miłości, otwierająca człowieka bez miary na zbawcze dzieło Chrystusa.
Maryja imponuje mi swą łagodnością barankową, która jest wielką odwagą, śmiałością: oddać życie wyrzekając się buntu. Zawierzenie i pełnia łaski pozwoliły Maryi wypełnić w sposób doskonały posłannictwo współpracy z dziełem zbawienia, nadały najwyższą wartość Jej współdziałaniu z ofiarą Jezusa.
W homilii Melitona z Sardes czytamy:
„Prawo stało się Słowem, przykazanie łaską, symbol rzeczywistością, baranek Synem. To był baranek potulny. To był Ten, który został zrodzony przez Maryję, piękną owieczkę; który wieczorem został poświęcony i wieczorem zmartwychwstał”.
Wiem, że Niepokalana będzie mnie uczyć współpracy z łaską – tu i teraz – gdyż całe Jej życie było podobne do naszego, dzieliła we wszystkim los naszej ziemskiej kondycji.
Teologowie piszą, że Niepokalane Poczęcie ma charakter daru paschalnego i wydarzenia szczególnego rodzaju o znaczeniu stwórczym i zarazem uświęcającym. Dzięki temu misterium Maryja jest obrazem świata i każdego człowieka naprawionego mocą zbawczą Chrystusa.
Wiele lat upłynęło, zanim tajemnica uprzedzającego miłosierdzia ukryta w Maryja od chwili Jej poczęcia, została ogłoszona jako „wielki znak na niebie” (Ap 12,1), wielki znak miłosierdzia, które Bóg okazał ludzkości, znak odnowienia wszystkiego w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia:
Ojciec daje nam Maryję przez swego Syna; daje nam Ją pod krzyżem, abyśmy przez Nią i w Niej otrzymali wszelkie miłosierdzie, które jest w Niej, z macierzyńskim bezmiarem, z macierzyńską słodyczą, i abyśmy dobrze zrozumieli, że wszystko to, co jest w Niej, jest dla nas. Wszystko, co należy do matki, należy do dzieci. Pierwsze radykalne miłosierdzie stawia Maryję w niepowtarzalnej sytuacji: Ona jest prawdziwie Córką Ojca, jest od samego początku, w sposób istotny i całkowity przyporządkowana Ojcu, jest „odblaskiem wieczystej światłości, zwierciadłem bez skazy działania Boga, obrazem Jego dobroci” (Mdr 7,26). Tak więc Maryja jest nam dana w tym celu, aby Ona sama mogła nas ogarnąć całkowicie, aby dokonała w nas takiego samego oczyszczenia, aby stopniowo wszystkie rysy naszej duszy i ciała stały się również odblaskiem uprzedzającego miłosierdzia Ojca. (M.D. Philippe)
W tym dniu Kościół przez usta kapłana zaprasza wszystkich do dziękczynienia tymi słowami (prefacja na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny):
„Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże. Ty zachowałeś Najświętszą Maryję Pannę od zmazy grzechu pierworodnego i obdarzyłeś pełnią łaski, aby Ją przygotować na godną Matkę Twojego Syna. Ona jest wizerunkiem Kościoła, niepokalanej i jaśniejącej pięknością Oblubienicy Chrystusa. Maryja, najczystsza Dziewica, wydała na świat Syna, który jako Baranek bez skazy zgładził nasze grzechy. Wybrana ze wszystkich wyprasza łaskę Twojemu ludowi i jest dla niego wzorem świętości. Dlatego zjednoczeni z chórami Aniołów wysławiamy Ciebie…”
Maryja została obdarowana uprzedzającym miłosierdziem Ojca. Ewangelia dnia dzisiejszego (Łk 1,26-38) powie po prostu, że Maryja „znalazła łaskę u Boga”… Także ja (i ty) znaleźliśmy łaskę u Boga. Zostaliśmy obdarowani łaską na chrzcie świętym. Otrzymaliśmy darmowy gest miłości i miłosierdzia.
Żyć całą pełnią Bożej łaski otrzymanej na chrzcie, odnawianej w każdej spowiedzi, obecnej z mocą uczynkową w każdym momencie – to nie tylko możliwość życia miłością tu na ziemi, ale to jest moje (i twoje) powołanie.
Świętując Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, świętujemy tajemnicę uprzedzającego miłosierdzia Bożego i … naszą nadzieję!
s. Anna od Baranka
Dodaj komentarz