18 lutego 1386 w Katedrze Wawelskiej odbył się ślub królowej Polski Jadwigi z wielkim księciem litewskim Władysławem Jagiełłą. W tym dniu Jadwiga już na ówczesne czasy była pełnioletnia i mogła zawrzeć małżeństwo.
Jagiełło przyjął 3 dni wcześniej chrzest z rąk arcybiskupa gnieźnieńskiego Bodzęty. On też błogosławił teraz małżeństwo królewskiej pary, pieczętujące unię Polski i Litwy.
Dwunastoletnia w chwili ślubu Jadwiga początkowo kategorycznie sprzeciwiała się propozycji poślubienia pogańskiego księcia. Wolała wyjść za Wilhelma Habsburga, czy to z wielkiego uczucia (choć wątpliwe, by będąca w momencie zaręczyn czteroletnim dzieckiem Jadwiga bezgranicznie pokochała narzeczonego), czy ze strachu przed nieznanym, starszym kandydatem.
Przepełniona wątpliwościami Jadwiga szukała wskazówek w modlitwie. Pogrążona w zadumie przed Czarnym Krucyfiksem w Katedrze Wawelskiej miała usłyszeć z ust Chrystusa: „Czyń, co widzisz”.
Te słowa dla naszej Wspólnoty są ważne. Odczytujemy je jako zadanie CZYNIĆ TO, CO OBJAWIA PAN. Naszym hasłem jest „dilige et fac quod vides”, „miłuj i czyń co widzisz”. „Miłuj” pochodzi od św. Augustyna, a słowa „czyń, co widzisz” pochodzą z rozmowy Jadwigi z Chrystusem z wizerunku wawelskiego Krucyfiksu. Te dwa człony hasła wyrażają najważniejszą rzeczywistość naszego życia – miłość i sposób jej realizacji, jakim jest wpatrywanie się w Chrystusa i naśladowanie Jego miłości.
Słowa te odebrała Jadwiga, jako wskazówkę i ostatecznie przystała na małżeństwo z wielkim księciem.
Ślub Jadwigi z Jagiełłą przesądził o historii Europy przez kolejne setki lat, a jego znaczenie zobrazować może refleksja: „CO BY BYŁO, GDYBY…”
… pewnie nie byłoby dziś Jadwiżanek Wawelskich :).
Na zdjęciu ślub Jadwigi i Władysława Jagiełły – kadr z serialu TVP Korona Królów odc. 307.
opr. na podstawie postu na Facebooku „Katedra na Wawelu” z dn. 18.02.2021.
Dodaj komentarz