8 czerwca we wspomnienie św. Jadwigi Królowej (dla nas i dla Katedry to uroczystość) wraz z społecznością akademicką Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie uczestniczyłyśmy w nieszporach, a potem we Mszy świętej w Katedrze na Wawelu.

Eucharystii przewodniczył Ksiądz Kard. Stanisław Dziwisz, homilię wygłosił Ks. Prof. Jan Dziedzic, dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII. Podkreślił on, iż św. Jadwiga doskonale rozumiała i wypełniała łacińską maksymę „Nauka i cnota są najpewniejszym bogactwem”. Na prośbę Jadwigi i Władysława Jagiełły papież Bonifacy IX w 1397 r. erygował Wydział Teologiczny na Uniwersytecie Krakowskim. Ks. Dziedzic wymienił, iż teologia pozwala odpowiedzieć na pytania religijne człowieka, a także wpływa na jego całościowy rozwój i zapewnia jego integralność. Niezależnie od postępów technologicznych i osiągnięć naukowych, człowiek zawsze będzie poszukiwał głębszego sensu swojej egzystencji, a w tym pomaga teologia. Już prawie 625 lat temu św. Jadwiga mówiła, iż „bojaźń Boża jest początkiem mądrości”.
Dziekan zaznaczył także, że Święta przyczyniała się do kształtowania następnych pokoleń studentów i profesorów. – Formacja Jadwigi dokonywała się w więzi z Jezusem. Dojrzałości święta królowa uczyła się u stóp wawelskiego krzyża, przy którym widnieje napis „Świat przemija, a krzyż trwa”. Autorytet i uznanie dawały jej nie królewskie insygnia, ale głębia umysłu i wrażliwość serca. Sama posługiwała się drewnianym berłem, aby oryginał oddać uniwersytetowi. Przykład Jadwigi przyczyniał się przez wieki do kształtowania postaw następnych pokoleń.
Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć (zdj. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej)
Dodaj komentarz