18 października (w trzeci poniedziałek miesiąca, jak mamy to już od lat w zwyczaju) odbyło się kolejne spotkanie katechistów posługujących w Ośrodku Katechumenalnym przy kościele św. Marka Ewangelisty w Krakowie. Rozpoczęliśmy o 18.00 adoracją w intencji osób przygotowujących się u nas do sakramentów, a także w intencji wszystkich katechistów. Po niej uczestniczyliśmy w Eucharystii. Następnie spotkaliśmy się w naszej salce katechumenalnej, w której na spotkaniu formacyjnym tym razem gościliśmy Ks. Prof. Edwarda Stańka, patrologa, wieloletniego wychowawcę, byłego rektora Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Krakowie, a przede wszystkim żarliwego kapłana, promującego od lat duszpasterstwo indywidualne, kierownictwo duchowe oraz katechizację wtajemniczającą w świat wiary osoby dorosłe. Spotkanie dotyczyło tematu Sumienia. Ks. Profesor mówił o tym, że wyzwaniem dla współczesnego Kościoła jest podwójna katecheza: przygotowująca wprost do sakramentów i druga – katecheza dorosłych ochrzczonych, która – jego zdaniem – jest dziesięć razy trudniejsza od tej pierwszej, ponieważ wielu ochrzczonych bywa „odpornych” na łaskę i Słowo. Wtedy pozostaje po prostu świadectwo.
Ks. Profesor dokonał także rozróżnienia pomiędzy dobrem i złem, świętością i grzechem, a także dobrem prawdziwym (które zawsze jest dobre dla wszystkich) i dobrem pozornym.
Sumienie, oczywiście ma – jak mówił Ks. Staniek – każdy. Ono jest ponad religiami, kulturami, systemami filozoficznymi. Na tym poziomie możemy się więc spotkać z absolutnie każdym. Omówił Ks. Prof. także władze duchowe człowieka, czy też lepiej powiedzieć władze Ducha w człowieku: sumienie, wolną wolę (która najbardziej upodobania nas do Boga), rozum i miłość, którą określił jako uszczęśliwianie drugiej osoby.
Jako chrześcijaninie jesteśmy odpowiedzialni za pielęgnowanie władz Ducha i tworzenie harmonii między nimi (by np. wolność nie zdobywała w nas terenu kosztem poznania).
Profesor wprowadził także rozróżnienie, mówiąc, że sumienie jest indywidualne, a Prawo Boże jest dla wielu. Odróżnił także grzech, który jest nieposłuszeństwem, rozumianym jednak nie tyle jako nieposłuszeństwo Prawu, ale jako zasmucenie mojego Ojca – takie rozumienie grzechu pozwala wejść na inny poziom życia duchowego, w którym toczy się poufny dialog Ojca z synem i syna z Ojcem; dalej – odróżnił grzech śmiertelny od słabości i zła, jakie może popełnić człowiek niewierzący. „Jak długo człowiek jest obcy, nie ma mowy o grzechu, a świętość do po prostu miłość” – mówił Profesor.
Prosimy Was serdecznie o modlitwę w intencji osób, przygotowujących się w tym roku w naszym Ośrodku do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, do spowiedzi i pierwszej Komunii świętej, do pełnego włączenia się w Kościół Katolicki i do bierzmowania oraz za całą ekipę katechistów (duchownych i świeckich), byśmy sami nawracając się do Boga, byli przyjaznymi towarzyszami tych, którzy poszukują drogi do spotkania z Nim w sakramentach i w życiu.
Poniżej zamieszczamy kilka fotografii.
Dodaj komentarz