Świętować będziemy 8 czerwca b.r. 25-lecie kanonizacji naszej tytularnej Patronki św. Jadwigi Królowej. W ramach przygotowań do tej uroczystości co tydzień publikujemy na naszej stronie trochę treści o Niej.

Jadwiga słuchająca
Wsłuchana w ludzi
Spotkała Królowa Jadwiga bardzo wcześnie w życiu swoim doradców duchowych, kierowników duchowych. Choć było ich wielu, […] mając jednego, można wiele się nauczyć (mając wielu, można się jeszcze więcej nauczyć). Henryk z Brzegu, Bitterfeld, światły kapłan, człowiek modlitwy, stanął w poprzek jej drogi i spotkawszy osobę z takim wewnętrznym bogactwem, która zadaje ostre pytania: jak żyć, w co wierzyć, i która równocześnie ma pokorę, uznaje autorytety, napisał dla niej traktat De vita contemplativa et activa – „O życiu kontemplacyjnym i czynnym”. […] Królowa Jadwiga sygnowała dokumenty – każdy król ma w sygnecie pieczęć swoją – skrótem „mm”. Miała to w swoim pierścieniu […]: Maria i Marta. Dwie siostry ewangeliczne. Maria, według sugestii Bitterfelda, uprawiająca życie kontemplacji i Marta uprawiająca życie czynne.
Co to znaczy życie czynne? To, co czyni każdy człowiek od rana do wieczora: człowiek pracuje, działa, chce w życiu zrobić coś wielkiego. Cechą charakteryzującą człowieka jest twórcza dynamika. Arystoteles mówił: genus humanum arte et ratione vivit, rodzaj ludzki żyje z twórczego dynamizmu umysłu i pracy rąk. Ale Arystoteles nie wiedział tego, co powiedział ludziom Chrystus, który w tej opowieści o Marii i Marcie wyraźnie mówi: „Marto, Marto, troszczysz się o wiele, a jedno jest konieczne” (por. Łk 10, 41-42). Co to jest owo „konieczne”? Maria siedziała u stóp Chrystusa i słuchała tego największego Nauczyciela.
Oto czego chciał nauczyć Bitterfeld Jadwigę – i uczył ją […], że każdy czyn ludzki musi być prześwietlony, przepromieniowany, przeniknięty miłością, która idzie od Boga i poprzez człowieka wyraża się w czynie. I to przygotowało ją do niezwykłego wydarzenia w jej życiu […], kiedy Jadwiga, klęcząc przed wizerunkiem Czarnego Krucyfiksu Wawelskiego, usłyszała – według plastycznego wyobrażenia ludzi średniowiecza – jak Chrystus z Krzyża do niej mówi: Fac quod vides – czyń, co widzisz. Dla jej czynu, dla czynu „Marty”, króla polskiego, dawał mądrość, by wiedziała, jak ma ten czyn udoskonalić.
Wsłuchana w Boga
Czyń to, co widzisz. A więc zapatrz się wiarą, zawierzeniem, miłością w Chrystusa Ukrzyżowanego – i Jego miłość, która ma stygmaty ukrzyżowania, niech dotknie każdego czynu, niech będzie programem każdego czynu. To jest ta najważniejsza, ukryta, wewnętrzna linia duchowości Jadwigi, która ujawniła się we wszystkich […] zagadnieniach […].
Ta młoda kobieta potrafiła ludzi zadziwić swoimi czynami, ponieważ były przeniknięte miłością Chrystusa, miłością Ukrzyżowanego i – dopowiedzmy – miłością ukrzyżowaną, ponieważ autentyczna miłość to nie „robić, co się chce”, tylko czynić tak, jak Chrystus czyni. […]
Bo każdy człowiek jest taki sam: chce spełnić swoje życie w sposób naprawdę maksymalny, radykalny, jest zdolny do heroizmu. Tak jak pragnie czystej, prawdziwej miłości (a nie tego, co pokazują dzisiaj w środkach masowego przekazu), żeby znaleźć pełnię i szczęście, i pokój. Nie ten, kto szuka szczęścia, znajdzie szczęście, tylko ten, kto szuka Boga, kto przyjmuje program Jego ukrzyżowanej miłości i jest Jemu wierny – ten znajdzie również szczęście, pokój i radość. […]
Kiedyś średniowieczny teolog i filozof Duns Scotus napisał: Summum opus Dei est Christus – największym czynem Boga, aktem Boga jest Chrystus. Kto się do Niego zbliży, ten znajdzie pełnię życia. A święty Tomasz z Akwinu uważał za podstawę życia zakonnego: contemplata tradere. Kto przez kontemplację poznał i umiłował Boga, ten ma się tą miłością dzielić z innymi.
Opracowanie tekstu na podstawie:
Bp Wacław Świerzawski, Święta Jadwiga Królowa – „zachował ją Bóg dla naszych czasów”, Wyd. Diecezjalne, Sandomierz 1998, s. 111-113.
Część 1. Jadwiga świadoma obecności Chrystusa: https://www.jadwizanki.pl/2022/04/06/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-1/
Część 2. Jej troska o przekaz Ewangelii: https://www.jadwizanki.pl/2022/04/11/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-2/
Część 3. „Czyń, co widzisz”: https://www.jadwizanki.pl/2022/04/18/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-3/
Część 4. Swoje ziemskie panowanie zespoliła z królestwem Chrystusa: https://www.jadwizanki.pl/2022/04/25/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-4/
Część 6. Widzieć i czynić miłość: https://www.jadwizanki.pl/2022/05/10/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-6/
Część 7. Ziarno musi umrzeć: https://www.jadwizanki.pl/2022/05/17/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-7/
Dodaj komentarz