To już jutro 8 czerwca świętować będziemy 25-lecie kanonizacji naszej tytularnej Patronki św. Jadwigi Królowej. W ramach przygotowań do tej uroczystości co tydzień publikowałyśmy na naszej stronie trochę treści o Niej. Dziś ostatnia część:

Wiara rodzi się ze słuchania
Vide. Wpatruj się w Ukrzyżowaną Miłość
Proszę zauważyć te dwa słowa. Fac – facere, czyli działać (żyć w sercu świata); vides – videre, widzieć. I ich scalenie: czyń, co widzisz! Jadwiga patrzyła w Krzyż, widziała ukrzyżowaną Miłość i chciała tak żyć, naśladować Jezusa Chrystusa w sposobie Jego Krzyża. Ale czy zauważyliście, że fac, facere zależy od vide, videre? Że czyn zależy od tego, jak się widzi?
Podtekstem tego zdania fac quod vides jest również fac quod audis – czyń według tego, co słyszysz, bo „wiara jest ze słuchania” (por. Rz 10, 17). Czyn chrześcijański, dojrzały czyn wyrasta z wiary. „Mój sprawiedliwy z wiary żyć będzie” (Hbr 10, 38). […] A więc człowiek, który słyszy to, co mówi Bóg, pragnie, by słowo stało się ciałem w nim. By to, co usłyszy, wyraziło się w czynie.
[…] Nie każdy jednak mówiący jest wiary-godny. Wiary-godnym jest Chrystus. Wiary-godną jest Miłość ukrzyżowana. Nie tylko wyrażona w wizerunku, ale obecna. Przy wizerunku Czarnego Chrystusa, tak jak przy wizerunku Czarnej Madonny w Częstochowie, jest ołtarz i tam się codziennie odprawia Najświętsza Ofiara. I tam ludzie uczestniczący w Najświętszej Ofierze – uobecnionej Golgocie, uobecnionej dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa – spotykają ukrzyżowaną miłość Chrystusa. Tę, która jest wiarygodna i obecna w Hostii. Wielki teolog współczesny Urs von Balthasar napisał pod takim tytułem książkę: Wiarygodna jest tylko miłość. To, czego każdy człowiek szuka i pragnie – tak jak pragnie zrealizowania siebie samego, własnej pełni, własnego szczęścia i własnego pokoju – jest w obecnym Chrystusie.A więc zapamiętajcie: słuchanie wiary, auditus fidei, i nauka wiary, doctrina fidei (tym właśnie jest teologia) mają się powoli przekształcać w widzenie wiary: w miłowanie poznawanego Pana, miłowanie Boga, który jest miłością. Fac quod vides! Słysz i słuchaj dobrze, co mówi Bóg. Czytaj Ewangelię i bierz to słowo na serio jako absolutną prawdę. Ale staraj się, żeby twoja wiara dojrzewała przez widzenie. Kontemplacja to miłowanie Jego Miłością!
To, co mówię w tej chwili, nawiązuje do wielkiej tradycji chrześcijańskiej, w której starano się wiązać wierność Chrystusowi z obecnością w świecie. Św. Benedykt mówi: módl się i pracuj – ora et labora, św. Tomasz z Akwinu: contemplata tradere – to, co poznasz na modlitwie, zanurzając się w miłość Boga, przekazuj innym. Ignacy Loyola: in actione contemplativus – w czynie trwaj ciągle wobec otwartego nieba. Tak mówi tradycja – i to fac quod vides jest innym sformułowaniem tej samej wielkiej, klasycznej, ewangelicznej tradycji, która wyraża się w owym symbolu Marii i Marty, „mm” zapisanym w Psałterzu Floriańskim i w komnacie świętej Jadwigi.
Fac. Przy krzyżu podejmuj życiowe decyzje
[…] Klasyczna definicja wiary zapisana w Liście do Hebrajczyków mówi: wiara jest sposobem posiadania „tych dóbr, których się spodziewamy” (por. Hbr 11, 1a). […] Jak posiąść przedmiot naszej nadziei? Wierząc. „Wiara jest dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy” (Hbr 11, 1b).Patrzysz na ołtarz – i widzisz ukrzyżowaną Miłość wyrażoną w drzewie, w metalu, w marmurze. A obok widzisz Hostię. To, co widzisz, jest znakiem, dzięki któremu masz dotrzeć do tego, co zobaczysz tylko dzięki wierze ubogaconej przez miłość. To miłość jest dopełnieniem naszej wiary. Miłuj Chrystusa, a zrozumiesz, czego On chce. Przyjmiesz jako zasadę swego życia Jego przykazania.
Święta Jadwiga! „Gorliwa krzewicielka wiary i miłości”! Patrzcie i słuchajcie, a potem słuchajcie i patrzcie. Idźcie o dwie kondygnacje głębiej, idźcie o dwa piętra wyżej. […]
Są różne życiowe decyzje: zerwanie z grzechem, zawarcie godnego, sakramentalnego małżeństwa, wejście w stan kapłański czy zakonny, przyjęcie przywileju pracy misyjnej wśród ludzi, którzy nie znają Boga, żeby im pomagać znaleźć prawdę życia i sens istnienia, pomóc dawać odpowiedź na „skąd?”, „dokąd?” i „po co?”.
[…] Jeśli nie powzięliście żadnych, to uczyńcie to: częściej uczestniczyć w Komunii słowa, czytając Biblię i częściej uczestniczyć w Komunii Ciała, uczestnicząc we Mszy świętej, przyjmując Komunię świętą – po to, by zobaczyć Widzącego i wejść w Jego widzenie. Zatopić się w Jego zamyśle, poznać Jego wolę i żyć według tej woli. Nawet jeśli są to trudne przykazania. A potem dostąpić przywileju zjednoczenia się z Nim przez uczestnictwo w Jego Ofierze. Kto chce być dojrzałym chrześcijaninem bez zjednoczenia z Ofiarą Chrystusa, idzie po marginesach i nie wie, czym jest chrześcijaństwo.Opracowanie tekstu na podstawie:
Bp Wacław Świerzawski, Święta Jadwiga Królowa – „zachował ją Bóg dla naszych czasów”, Wyd. Diecezjalne, Sandomierz 1998, s. 184-187.
Wszystkie odcinki:
Część 1. Jadwiga świadoma obecności Chrystusa: https://www.jadwizanki.pl/2022/04/06/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-1/
Część 2. Jej troska o przekaz Ewangelii: https://www.jadwizanki.pl/2022/04/11/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-2/
Część 3. „Czyń, co widzisz”: https://www.jadwizanki.pl/2022/04/18/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-3/
Część 4. Swoje ziemskie panowanie zespoliła z królestwem Chrystusa: https://www.jadwizanki.pl/2022/04/25/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-4/
Część 6. Widzieć i czynić miłość: https://www.jadwizanki.pl/2022/05/10/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-6/
Część 7. Ziarno musi umrzeć: https://www.jadwizanki.pl/2022/05/17/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-7/
Część 8. Jadwiga słuchająca: https://www.jadwizanki.pl/2022/05/24/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-8/
Część 9. Ewangelizacja i nauka: https://www.jadwizanki.pl/2022/05/31/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-9/
Cześć 10. Wiara rodzi się ze słuchania: https://www.jadwizanki.pl/2022/06/07/poznawaj-sw-jadwige-krolowa-cz-10/
Dodaj komentarz