7 czerwca, w ostatni dzień nowenny przed wspomnieniem św. Jadwigi Królowej i 25. rocznicą jej kanonizacji, byliśmy świadkami szczególnego nawiedzenia: młodszej świętej Jadwigi, Królowej, przez jej starszą o dwieście lat krewną, św. Jadwigę Śląską (by określić stopień pokrewieństwa, trzeba by powiedzieć, że była siostrą pra-pra-pra-pra-prababci naszej Jadwigi). Relikwie Księżnej Jadwigi przywiozły z Trzebnicy siostry boromeuszki, które w zamian otrzymały po Mszy świętej relikwie Pani Wawelskiej.
W homilii ks. Jacek Urban porównał dwie święte Jadwigi do kobiet – zdobywców ośmiotysięczników. Na polu duchowym jednak ośmiotysięcznikami jest osiem błogosławieństw i to ci, którzy żyją ich duchem, są zdobywcami najwyższych szczytów.
Po Mszy świętej spotkaliśmy się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie na konferencji, będącej niejako kontynuacją sobotniego forum Jadwigowego.
Biskup Miklos Beer, emerytowany biskup diecezji Vác, położonej nad Dunajem, opowiedział krótko o kulcie św. Jadwigi Królowej na Węgrzech. Jadwiga została mianowana m.in. patronką Zakola Dunaju – terenu, gdzie Dunaj zmienia kierunek i przełamuje się z Małej Niziny Węgierskiej na Wielką Nizinę Węgierską. Leżą tam stare miasta, w tym wspomniane Vác i ważny dla polskiej historii Wyszehrad.
Ks. Piotr Filas, kustosz sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy i proboszcz tamtejszej parafii mówił o najnowszych odkryciach związanych z Księżną. Przy próbie konserwacji jej sarkofagu odnaleziono srebrną trumienkę z relikwiami świętej. Wcześniej nie było dokładnie wiadomo, w której części sarkofagu szczątki mogą się znajdować ani jak wygląda trumna. Nie ruszano jej bowiem od ponad 250 lat.
Wreszcie ks. Jacek Urban scharakteryzował Królową Jadwigę jako przykład świętości dla świeckich. Wskazał, że wśród 35 kanonizowanych Polaków jest tylko czworo świeckich: Krystyn, kucharz należący do grona pięciu pierwszych polskich braci męczenników, św. Kazimierz Królewicz i nasze dwie Jadwigi. Prelegent zwięźle, ale jednocześnie wnikliwie opisał duchowość Jadwigi, pozostającej pod wpływem zwłaszcza dwóch nurtów: franciszkańskiego i devotio moderna. Wskazał też, w jaki sposób to podłoże duchowe wpływało na czyny i decyzje Królowej.
Ostatnim akcentem były zaprezentowane przez prowadzącego konferencję Piotra Stefaniaka zdjęcia pieczęci majestatycznej Królowej Jadwigi, którą odnaleziono w archiwum dominikanów. Jest to znalezisko wyjątkowe, dotychczas bowiem znano jedynie pieczęcie uszkodzone, ta zaś zachowała się w całości.
s. Maria Rytel CHR
Dodaj komentarz