Dokładnie miesiąc temu kończyliśmy (grupa posługujących w CFD) z ks. Krzysztofem Wonsem SDS rekolekcje lectio divina w Ziemi Świętej „Niech idą do Galilei”, w czasie których prosiliśmy o nowe widzenie, spojrzenie z perspektywy paschalnej. Ich miejscem stała się TABGHA od 18 do 25 września 2023. Po zakończeniu czasu milczenia wyruszyliśmy 26 września do Betlejem, Magdali i z 26/27 września udaliśmy się do Jerozolimy.
Po zmartwychwstaniu Jezus polecił uczniom „Idźcie do Galilei”.
„Idźcie do GALILEI”, czyli wyruszcie od grobu, podnieście wzrok.
Idźcie do miejsca powołania nad jezioro swojego życia, do Kafarnaum – miejsca uzdrawiania i powoływania, do Góry Wyboru i Góry Błogosławieństw, do miejsca Rozmnożenia chleba, do miejsca burzy na jeziorze – braku pamięci o przemianie naszego „niewiele”, do miejsca spotkania Zmartwychwstałego Pana, który sam przygotowuje dla nas miejsce i jest pierwszy Obecny.
Tabgha jest miejscem w Galilei, miejscem upamiętniającym rozmnożenie chleba. Czytamy o nim w Ewangelii według św. Marka (Mk 6, 30-44). Położona jest 3 km od Kafarnaum. W IV wieku wzniesiono w tym miejscu sanktuaria w miejscach podanych przez tradycję o błogosławieństwach, o rozmnożeniu chleba, o ukazaniu się Zmartwychwstałego Jezusa Apostołom. Arabska nazwa miejscowości at-Tab-gha jest zniekształconą nazwą grecką Heptapegon, co oznacza siedem źródeł. Nazwa nawiązuje do źródeł, które znajdują się w tym miejscu. Wśród nich także źródło z ciepłą wodą bogatą w minerały. W zimie ciepła woda przyciąga również ryby tropikalne. Stąd okolice Tabghi obfitowały w ryby i były łowiskiem dla rybaków z Kafarnaum. W połowie V w. przebudowując kościół odkryto mozaiki przedstawiające ptaki i rośliny oraz motywy geometryczne. Najbardziej znaną jest mozaika umieszczona przed ołtarzem, na której znajduje się kosz z czterema chlebami i dwiema rybami, które należą do gatunku ryb obecnych w jeziorze Genezaret zwanych rybą św. Piotra. Zgodnie z zapisem Ewangelii Jezus rozmnożył 5 chlebów. Na mozaice mamy przekazaną myśl teologiczną i duchową artysty. Piątym chlebem jest chleb rozmnożony na ołtarzu. Ze sztuki chrześcijańskiej IV w. dowiadujemy się, że w mozaikach przeważały motywy z życia codziennego. Podczas dłuższego pobytu nad jeziorem, można zauważyć obecność pięknych ptaków, które rozpoznajemy na posadzkach świątyni. Sztuka służy tu również odkrywaniu piękna Boga w stworzeniu i w dziełach ludzkich. Prowadzi nas do rozumienia tajemnic, w których uczestniczymy. Na wysokości prezbiterium znajdują się pawie, które są symbolem nieśmiertelności (według legendy ich mięso nie ulega zepsuciu). Odnoszą nas do Eucharystii, która jest źródłem życia i nieśmiertelności. Sztuka staje się miejscem objawienia i spotkania z Bogiem, wielbienia Boga. Pomaga w otwieraniu na słowo Boże, na Jego Obecność. Sanktuarium opiekują się benedyktyni.
Drugim sanktuarium jest kościół Prymatu św. Piotra zbudowany na wznoszącej się w absydzie skale „Mensa Christi”, czyli „Stół Chrystusa”. Na nim według starożytnej tradycji Jezus przygotował śniadanie dla uczniów. Kościół przypomina spotkanie nad Jeziorem Galilejskim Jezusa z uczniami i nadanie Piotrowi prymatu (J 21, 1-19). Opiekują się tym sanktuarium franciszkanie. Od strony jeziora wykute są w skale naturalne schody wspominane przez hiszpańską pątniczkę Egerię, która odwiedzając to miejsce w IV w. zastała żywą wspólnotę chrześcijańską.
„Niedaleko (od Kafarnaum) widoczne są kamienne schody, po których Pan stąpał. Tu także znajduje się łąka, pokryta obficie trawą, na której rosną liczne palmy. Obok jest siedem źródeł, z których każde tryska obficie wodą. To na tej łące Pan nasycił lud pięcioma chlebami i dwiema rybami. W samej rzeczy głaz, na którym Pan położył chleb, został przekształcony w ołtarz. Z głazu tego pielgrzymi biorą kawałki, których używają potem z dobrym skutkiem we wszystkich potrzebach. Koło murów tego kościoła przechodzi droga, na której Mateusz siedział przy cle. Potem na pobliskiej górze znajduje się grota, ponad którą Pan wygłosił błogosławieństwa”.
Dzielimy się fotorelacją z tych rekolekcji i zaopraszamy do refleksji i modlitwy o dar pokoju.
s. Anna Hyszko CHR
Zdjęcia: Tabgha, Jezioro Galilejskie, Kafarnaum, Góra Błogosławieństw, Kościół rozmnożenia chleba-Tabgha, Kościół Prymatu św. Piotra „Mensa Christi”, Betlejem, Magdala, Jerozolima – zdjęcia: ks. Marek Chmielniak SAC, s. Anna Hyszko CHR
Rekomendujemy oglądanie zdjęć po włączeniu utworu O. Dominik Dubiela SJ „Modlitwa o pokój”, natomiast zdjęcia są umieszczone poniżej tego utworu:
l. Tabgha
II. Jezioro Galilejskie
III. Kafarnaum
IV. Góra Błogosławieństw
V. Kościół rozmnożenia chleba-Tabgha
VI. Kościół Prymatu św. Piotra „Mensa Christi”
VII. Betlejem
VIII. Magdala
IX. Jerozolima
Dodaj komentarz