Królowa, pochowana w katedrze na Wawelu, jest otaczana nieprzerwaną pamięcią i czcią. Lud od początku uważał ją za świętą. O jej cudach pisali historycy. Wcześnie rozpoczęte starania o kanonizację Jadwigi doznały w ciągu wieków licznych trudności. W naszych czasach podjął je metropolita krakowski, książę Adam Stefan Sapieha, a po nim kardynał Karol Wojtyła, który już jako papież w dniu 8 czerwca 1979 roku po raz pierwszy odprawił w Katedrze na Wawelu Mszę świętą według formularza ku czci Bł. Jadwigi Królowej. Dnia 10 czerwca 1987 roku Jan Paweł II dokonał na tym samym miejscu uroczystego podniesienia relikwii Królowej do ołtarza z Czarnym Krucyfiksem. 8 czerwca 1997 roku została przez Ojca Świętego Jana Pawła II kanonizowana podczas Mszy świętej sprawowanej na krakowskich Błoniach.
Patronat
Św. Jadwiga Królowa jest patronką Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, erygowanej 8 grudnia 1981 roku przez Jana Pawła II na fundamencie powołanego przez nią Wydziału Teologicznego. Jest patronką młodzieży studiującej, matek w połogu, patronką ruchów religijnych i liturgicznej posługi dziewcząt, a także została ogłoszona patronką polityków.
Jej imię przyjmują szkoły (Rodzina Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej), drużyny harcerskie, a od czasu beatyfikacji kościoły i parafie. W 1990 r. powstało nasze Zgromadzenie, które w duchu charyzmatu swojej Patronki podejmuje troskę o doprowadzanie ludzi do świadomego spotkania z obecnym Bogiem przez przygotowywanie dorosłych do chrztu i duchową formację. W 1996 roku powstała także wspólnota ludzi świeckich –Sodalicja Świętej Jadwigi Królowej. Te wszystkie aktualne dzieła świadczą o tym, że święta Jadwiga Królowa wciąż uczy nas życia w obecności Boga, który żyje i działa.