20 uczestników tegorocznej Szkoły Zakrystianów zakończyło czas formacji, która odbyła się w dniach 19-24 września 2022 roku w Ośrodku Formacji Liturgicznej w Zawichoście.
W tym roku po raz kolejny miały miejsce zajęcia w ramach kursu podstawowego Szkoły Zakrystianów. Uczestniczyło w nim 20 osób z różnych części Polski. W gronie osób uczestniczących znalazły się w większości siostry zakonne, trzy osoby świeckie – jedna pani, dwóch panów i dziewica konsekrowana. Nie brakło tych z dwudziestoletnim doświadczeniem pracy i tych ze stażem kilkutygodniowym.
Czas kursu był zaproszeniem do Szkoły Mistrza, Obecnego Pana. Zatrzymując się przy Nim uczestnicy mogli poznawać Go rozpoczynając dzień od słuchania słowa Bożego i modlitwy tym słowem. Stając przy Panu w czasie Eucharystii, łącząc się z całym Kościołem w wieczornej modlitwie Nieszporów w kościele św. Jana w Zawichoście. Każdy dzień kończyła osobista modlitwa w ciszy podczas Adoracji Chrystusa Obecnego w Najświętszym Sakramencie.
W czasie trwającego kursu, uczestnicy mogli wysłuchać licznych konferencji, najpierw wprowadzających w rozumienie dynamiki szkoły i zapoznanie ze swoim patronem bł. Michałem Giedroyciem (ok. 1420-1485). Na szczególny wzór tego Patrona wskazał już ojciec św. Jan Paweł II w 1985 roku, który napisał: „Niech zwłaszcza zakrystianie widzą w Michale Giedroyciu wzór i niech posługują Chrystusowi Panu obecnemu w kościele, tak jak On to czynił – w cierpliwości i miłości.
Po zapoznaniu się z patronem miała miejsce konferencja s. Anny Hyszko o duchowości zakrystiana. W kolejnych dniach miał miejsce blok zajęć na temat historiozbawczego wymiaru liturgii, teologii sakramentów, sakramentaliów, symbolu i znaku, a także teologii roku liturgicznego. Zajęcia te prowadził ks. Sławomir Jeziorski z Rzeszowa. O przestrzeni sakralnej mówił do nas w tym roku ks. Bartosz Wronikowski, który aktualnie pracuje przy mozaikach w Aparecidzie, dlatego zajęcia były online. W czasie zajęć w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu uczestnicy poznali sposoby konserwacji i utrzymywania w czystości takich przedmiotów jak obrazy, kielichy, świeczniki itp. Zajęcia prowadził ks. mgr Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum. Przechodząc na zajęcia do sandomierskiego seminarium zwiedzili starą część miasta. Dalsze zajęcia dotyczyły paramentów liturgicznych i praktyki liturgicznej, które prowadził ks. Dariusz Sidor z Sandomierza. W kolejnym dniu s. Iwona Kopacz, Uczennica Boskiego Mistrza (PDDM) z Częstochowy poprowadziła zajęcia z Ogólnego wprowadzenia do mszału, kalendarza liturgicznego i ćwiczenia z mszału. Natomiast po południu tego samego dnia miały miejsce zajęcia praktyczne z prania bielizny kielichowej. Warsztaty te prowadziły s. Anna Hyszko i s. Paulina Zemlańska. Były one kontynuacją konferencji zatytułowanej: Liturgia od zakrystii, podczas której, prowadząca s. Anna Hyszko, pokazała różne aranżacje, możliwe do wykonania w kościołach w zależności od okresu roku liturgicznego. W ostatnim dniu przed zakończeniem kursu miały miejsce warsztaty układania kwiatów. Uczestnicy mogli zapoznać się ze sposobami pielęgnowania i przechowywania roślin i kwiatów ozdobnych. Zajęcia prowadzone były przez pana Jarosława Kusia. W bloku popołudniowym uczestnicy z pomocą doświadczonej pani Małgorzaty Kuś z Krakowa tworzyli własne kompozycje kwiatowe do wyznaczonych miejsc w przestrzeni liturgicznej.
Każdego dnia wzywaliśmy wstawiennictwa patrona zakrystianów bł. Michała Giedroycia. Nie brakowało oczywiście spotkań przy posiłkach, na spacerze i przy dobrej kawie. Te wszystkie elementy pozwoliły wejść w istotę szkoły zakrystianów, czyli wejść do Szkoły samego Mistrza, Naszego Pana, pozwolić się Jemu prowadzić i wtajemniczać. To On w tych dniach kształtował serca wszystkich – uczestników szkoły i prowadzących zajęcia.
s. Anna Hyszko CHR, odpowiedzialna za kurs
Dodaj komentarz